Propolis Nedir ?

16 Mart 2020 0 Yorum

Propolis, arıların ürettiği ve kovan yalıtımı, kovan içi temizliğinde kullandıkları bir formdur. Rengi, elde edildiği bitki örtüsüne göre değişim gösterebilir. Standart rengi koyu kahverengidir. Kullanım geçmişi oldukça eski olmakla beraber, M.Ö. 350’ye kadar gittiği tahmin edilmektedir. Yunanlılar’ın apseler için, Asurlular’ın ise yara ve tümör tedavisinde propolisten yararlandığı düşünülmektedir.

Antibakteriyal, antiviral, antifungal, antioksidan, antiparazitik özelliklere sahip yapışkan ve reçinemsi bir madde olan propolisin faydaları oldukça fazladır. İçeriğinin önemli bir bölümünü flavonoitlerin oluşturduğu propolisin yapısında, polifenoller, fenolik asitler ve bunların esterleri, terpenler, steroitler, B1, B2, C ve E vitaminleri, mineraller ve aminoasitler bulunur.

Peki uzmanlar propolisin faydaları hakkında ne diyor ?

PROPOLİS, DÜNYANIN EN ÜNLÜ ANTİBİYOTİĞİ

Arılar kovandaki delikleri kapatarak bu deliklere çeşitli parazitlerin, mikropların, virüslerin girmesini engeller ve böylelikle kendilerini bakterilerden korumak için en büyük kalkanın oluşmasını sağlarlar.

Propolis, doğada bilinen ve en güçlü arı ürünü antibiyotiği olarak akıllara kazınmıştır.

PROPOLİSİN FAYDALARI

  • Oldukça önemli bir bitkisel şifa kaynağı olan propolis, insan sağlığına etkileri ile oldukça faydalıdır. Tıpkı arı kovanını mikroplardan arındırması gibi, insanın bakteri ve mikroplardan da uzak durmasına sağlar. Propolisin faydalarını sizler için derledik.
  • Yaraların iyileşme sürecini hızlandırır. Oldukça zengin bir içeriği olan propolis, hücrelerin yenilenme sürecini hızlandırarak yaraların iyileşmesini kolaylaştırır.
  • Kansere karşı etkilidir. Düzenli propolis kullanımı, uzun vadeli bir süreçte olası kanser tehlikesini en aza indirger. Zira, C vitamini açısından zengin bir kaynak olan bu madde, kanser hücrelerinin oluşmasına engel olur.
  • Cilt sağlığına iyi gelir. Güçlü bir antioksidan olmasından dolayı, cilt sağlığı üzerinde oldukça iyi etkileri vardır. Cildin yenilenmesini ve diri olmasını sağlar.
  • Mikrop ve bakterilere karşı koruma kalkanı oluşturur. Arı kovanını mikroplardan arındırdığı gibi, insan vücudunda da mikrop ve bakteri oluşumuna engel olur, hastalıklara yakalanma tehlikesinin düşürür.
  • Uçuk ve ağız yaralarını iyileştirir. Ağız kenarında oluşan yaralar başta olmak üzere, çeşitli bölgelerde oluşan uçukların tedavisinde kullanılır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Güçlü içeriği ile bağışıklık sisteminin düzenli ve sağlıklı olmasını sağlar.

PROPOLİS NASIL KULLANILIR?

Propolisin kullanım alanı oldukça geniştir. Propolis hertürlü kullanım alanına göre şekillendirilebilir. Örneğin; diş macunu, sıvı ekstrakt, ballı karışım, boğaz spreyi, tablet..

Propolis genellikle aktarlarda damlalıklı olarak satılmaktadır. Günlük belli bir dozaja göre tüketilmektedir. Özellikle kış aylarında, grip salgınlarında, bağışıklık sistemii zayıflıklarında kullanılması tavsiye edilir.

Bebeklerde 0-12 aydan sonra kullanılması tavsiye edilir.

PROPOLİSİN İÇERİĞİ NEDİR ?

Propolis arının bulunduğu bölgeye, ürettiği bitkiye göre değişiklik gösterde aşşağı yukarı içeriği benzerdir.

Propolis (kavak tipi) içerisinde 300 kadar bileşik tanımlanmıştır: Reçineler (%45-55), balmumu ve yağ asitleri (%25-35), uçucu yağlar (%10), polifenoller ve flavonoitler (%10) [KAFE-kafeik asit fenilletilester; pinosembrin, galangin, pinobanksin, kempferol, krizin, kersetin], polen (%5), mineraller ve vitaminler (%5).

Zencefil Aktar Ailesi olarak sizlere çeyrek asrı aşkın süredir en kaliteli hizmeti vermekteyiz. Sizlere daha iyi hizmet verebilmemiz için bize mail/telefon/yorum yolları ile ulaşıp fikirlerinizi iletebilirsiniz 🙂

Soğuk kış günlerinde, salgın ve virüslerin bu denli yoğun olduğu günlerde bağışıklık sistemimizi yüksek tutmamız çok önemlidir. Sizler için özel olarak hazırladığımız bağışıklık sistemini güçlendirecek olan ekonomik kış paketlerimize buradan ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.. 🙂

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Select your currency
TRY Türk lirası
EUR Euro