Zencefil Nedir?

24 Şubat 2020 0 Yorum

Zencefilgiller familyasının örnek bitkisidir. Zencefil 1-2 metre boyunda çok yıllık bitki olup yurdumuzda yetişmez. Gövdesinin boruyu andıran bir duruşu vardır. Yapraklı sürgünler 1-2 metre boyunda olabilirken çiçek koçanını taşıyan sürgün 20 cm boyundadır. Çiçek koçanı 4-6 cm büyüklüğünde olup kozalağı andırır. Bu kozalak şeklindeki esmerimsi yaprakların altından çıkan çiçek sapları üzerinde çiçekleri bulunur. Kökleri yumru gibi birbirine bağlı, yassı, boynuz gibi ve etlimsi olup bu köklerle çevresine yayılır.

Ne İşe Yarar ?

Her evde bulunması gereken baharatlardan zencefili iteğe bağlı olarak kök (taze veya kuru) ya da toz halde yemeklerinize katabilir, dilerseniz zencefil çayı olarak tüketebilir, dilerseniz de rendeleyip bal, limon gibi diğer bitkisel takviyelerle karıştırarak doğal ilaçlar hazırlayabilirsiniz.

Geleneksel ve alternatif tıpta zencefil özellikle mide rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılıyor. Zencefilin sindirimi kolaylaştırdığı, bulantıyı kestiği ve soğuk algınlığıyla mücadelede etkili olduğu biliniyor.

Zencefilde bulunan “gingerol” maddesi, güçlü bir antienflamatuar ve antioksidandır. Bu da maddelerde vücuttaki iltihaplanmayla savaştığı ve hücrelerimizi yaşlandıran maddelerden kurtulmamıza yardımcı olduğu anlamına geliyor. Zencefilin faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle mide bulantısına karşı çok etkilidir. Deniz tutmasından kanserli hastaların kemoterapi kaynaklı bulantı sorunlarına kadar birçok alanda etkili olduğu gözlemlenmiş. Ancak en faydalı olduğu durumlardan birisi hamile kadınların yaşadığı sabah bulantıları. 1200’den fazla kadın ile yapılan 12 araştırmanın sonuçları detaylandırıldığında 1-1,5 gram kadar zencefilin bulantıya çözüm olduğu görülebiliyor. Çok fazla tüketimi halinde düşüğe neden olabileceği söylense de bu iddiaları destekleyen kanıtlar elde edilemedi.

Zencefil kas ağrılarına da iyi geliyor. Bir araştırmada 11 gün boyunca günde 2 gram zencefil tüketen bireylerde, kas ağrılarında azalma gözlenmiş. Bunun zencefilin antienflamatuar etkilerinden kaynaklandığı düşünülüyor. Aynı şekilde zencefil bünyesindeki antienflamatuar maddeler osteoartrite karşı da ağrının ve tutulmanın giderilmesinde önemli rol oynuyor.

Zencefil aktar ailesi olarak sizler için özel olarak ürettiğimiz ürünlerimize buradan göz atabilirsiniz. Zencefil Aktar ailesi sizler için her zaman en iyisini yapmaya devam edecek.. 🙂

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Select your currency
TRY Türk lirası
EUR Euro