Zerdeçal Nedir ?

24 Şubat 2020 0 Yorum

Asya bölgesinde yemekler için çok sık kullanılan bir baharattır.Halk arasında halihazırda köri sosunun ana baharatı olarak bilmektedir. Taze ve keskin bir tada ev sahipliği yapar ve sıklıkla yemeklere aroma katmak ya da köri tozlarını, tereyağlarını ve peynirleri renklendirmek için kullanılmaktadır. Zerdeçal kökü ise, ilaç üretiminde geniş çaplı bir biçimde kullanılmaktadır. Ayrıca, gıda ve kozmetik maddelerini renklendirmek için sıklıkla kullanılan “curcumin” adındaki sarı renkli bir kimyasal içerir.

Ne İşe Yarar ?

Zerdeçal, tüketmek için besleyici olan tat verici bir baharat olsa da geleneksel olarak Ayurvedik ve Çin tıbbında; eklem iltihabı, mide yanması (dispepsi), eklem ağrısı, mide ağrısı, Crohn hastalığı ve ülseratif kolit, baypas cerrahisi, kanama, ishal, bağırsak gazı, mide şişkinliği, iştah kaybı, sarılık, mide bulantısı, Helicobacter pylori (H. pylori) enfeksiyonu, mide ülserleri, irritabl bağırsak sendromu (IBS), safra kesesi rahatsızlıkları, yüksek kolesterol, liken planus denilen bir cilt durumu, deri iltihabı, radyasyon tedavisi, yorgunluk ve karaciğer problemleri için kullanılmaktadır.

Ayrıca baş ağrısı, bronşit, soğuk algınlığı, akciğer enfeksiyonları, saman nezlesi, fibromiyalji, lepra, ateş, adet sorunları, kaşıntılı deri, ameliyat sonrası iyileşme ve kanserler gibi hastalıkların tedavisi için zerdeçal kullanımı tercih edilebilmektedir. Depresyon, Alzheimer hastalığı, anemi, diyabet, su tutma, solucanlar, tüberküloz, sistemik lupus eritematozus (SLE) olarak adlandırılan bir otoimmün hastalığı, idrar kesesi iltihabı ve böbrek sorunlarında da zerdeçal kulanımı teşvik edilmektedir.

Bazı insanlar ağrı, saçkıran, burkulma ve şişlik, çürük, sülük ısırıkları, göz enfeksiyonları, akne, iltihaplı cilt rahatsızlıkları ve cilt yaraları, ağız içinde ağrı, enfekte yaralar ve diş eti hastalıkları için ciltlerine zerdeçal maskesi uygulamaktadır.

Zerdeçal ayrıca inflamatuar bağırsak hastalığı olan kişiler için bir lavman olarak kullanılmaktadır.

Gıda ve imalat sektöründe ise; esansiyel “zerdeçal yağı” parfümlerde, reçinesi ise aroma ve renk bileşeni olarak gıdalarda kullanılmaktadır. Belirtilen tüm bu kullanım alanlarını aynı zamanda, zerdeçalın faydaları olarak da görebilirsiniz.

Zencefil aktar ailesi olarak sizler için özel olarak ürettiğimiz ürünlerimize buradan göz atabilirsiniz. Zencefil Aktar ailesi sizler için her zaman en iyisini yapmaya devam edecek.. 🙂

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Select your currency
TRY Türk lirası
EUR Euro